KAFFE- och MOCCASERVIS, ca 46 delar, porslin, "Sanssouci" Rosenthal.
66937. KAFFE- och MOCCASERVIS, ca 46 delar, porslin, "Sanssouci" Rosenthal.
Kaffekanna, höjd ca 24 cm.
Sockerskål med lock.
Gräddkanna.
12 kaffekoppar med fat.
11 assietter, dia 17,5 cm.
13 moccakoppar med 12 fat.
2 st skålar för tepåsar?, höjd ca 6 cm.
6 mindre fat, dia 9 cm.
En moccakopp med mindre tillverkningsspricka. En teskål med nagg. Bruksslitage.
Kaffekanna, höjd ca 24 cm.
Sockerskål med lock.
Gräddkanna.
12 kaffekoppar med fat.
11 assietter, dia 17,5 cm.
13 moccakoppar med 12 fat.
6 mindre fat, dia 9 cm.