66896. MATSERVIS, porslin, "Hagtorn" Gustavsberg.
12 flata tallrikar, dia 24 cm.
10 assietter, dia 19 cm.
11 assietter, dia 16 cm.
12 djupa tallrikar, dia 24 cm.
Totalt 11 uppläggningsfat/skålar, längd 23 - 37 cm.
2 st terriner med lock, längd 29 - 33 cm.
Såsskål.
Kanna, höjd ca 21 cm.
Kraftigt slitage, krackelyrer, missfärgningar, sprickor, lagningar och nagg.
10 assietter, dia 19 cm.
11 assietter, dia 16 cm.
Såsskål.
Kanna, höjd ca 21 cm.