668156. ARNE JACOBSEN, stolar, 1 par, 3100/Myran, för Fritz Hansen.
Sittskal av skiktlimmad, formpressad teak, trebent benställning i stål, 1950-tal, märka "FH Danmark".
Höjd 76, sitthöjd 42 cm.
Bruksslitage, färgsläpp på benen, smärre fläckar och märken, benen senare bemålade, plastfötter saknas.