GRANATARMRING 4 rader, ANTIK.

GRANATARMRING 4 rader, ANTIK.
660314. GRANATARMRING 4 rader, ANTIK.

Den antika granat armring är tillverkade i 835 silver och är också stämplat på spännet och förgyllda i delikat roséguld.
Armbandet har en oval form och är försedd med en gångjärnsöppning och en tunga spänne med säkerhetskedja.
Armring är inställd med 4 rader av runda facetterade, blodröda, bohemiska granater, som skärs i en antik ros snitt.
Tack vare snittet och den underbara färgen lyser granaten eldig med varje rörelse i handleden.
Ett exceptionellt smycke i mycket gott, välskött skick.
Inga bucklor, inga lödfogar, inga ersatta granater. Allt är perfekt i sitt ursprungliga skick.
Skapad i Böhmen omkring 1830/40.

Mycket gott skick.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mycket gott skick.

Inter-Arte
Antal besök: 1 766