Ytterfoder med dekor av papegoja i relief.
Höjd 18 cm, diameter 24 cm.
Märkt Upsala_Ekeby Gefle Made in Sweden 253, 16.
S-modell, tillverkades 1924-57.
Bruksslitage.
Smärre krackelyr.
Höjd 18 cm, diameter 24 cm.
Bruksslitage.
Smärre krackelyr.