PARTI BÖCKER, 7 st, skönlitteratur, dikt och prosa, svenska, bland annat "Munkens spira - eller Rom i nittonde århundradet", Giuseppe Garibaldi, 1700-1800-tal.

65303. PARTI BÖCKER, 7 st, skönlitteratur, dikt och prosa, svenska, bland annat "Munkens spira - eller Rom i nittonde århundradet", Giuseppe Garibaldi, 1700-1800-tal.

"Munkens spira - eller Rom i nittonde århundradet", Giuseppe Garibaldi, översättning av C.J. Backman, tryckt hos Isaac Marcus, Stockholm, 1870. Bokens mått ca 17,5 12,5 cm.
"Joh. Henr. Kellgrens samlade skrifter", Andra bandet, Johan Henrik Kellgren, tryckt hos Johan Pehr Lindh, Stockholm, 1796. Bokens mått ca 17,5 x 11,5 cm.
"Foglarne - Vårsånger", Carl Wilh. Böttiger, tryckt hos C.A. Leffler, Uppsala, 1852. Bokens mått ca 20,5 x 14 cm.
"Lunkentus - Dramatiserad folksaga på vers", J.M. Stjernstolpe, tryckt hos Johan Hörberg, Stockholm, 1824. Bokens mått 19 x 12,5 cm.
"Samlade Skalde-Försök", A.D. Hummel, tryckt hos Samuel Norberg, Göteborg, 1800. Bokens mått 9,5 x 13 cm.
"Orationes Selectae, eller Fjorton Utwalde Tal", Cicero Marcus Tullius, tryckt hos P. Kraft, Västerås, 1809. Bokens mått 18 x 12 cm.
"Prima Iliadis Homericae rhapsodia Svethice reddita", Johannes Tranér, Carl Er. Hallström, Uppsala, 1807. Bokens mått 18,5 x 16 cm.

Slitage, skador. Ej genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 202