SERVIS, 81 delar, flintgods, "Bengali", Rörstrand, 1900-talets början.

649122. SERVIS, 81 delar, flintgods, "Bengali", Rörstrand, 1900-talets början.

Mattallrikar, 8 st, diameter 24,5 cm.
Förrättstallrikar, 16 st, diameter 21 cm.
Djupa tallrikar, 7 st, diameter 24 cm.
Mindre djupa tallrikar, 9 st, diameter 21 cm.
Assietter, 8 st, diameter 17,5 cm.
Tekoppar och fat, 8 + 13 st, höjd koppar 5,5 cm.
Kaffekoppar och fat, 14 + 15 st, höjd koppar 4,7 cm.
Uppläggningsfat, 5 st, längd 20,5 - 33 cm.
Djupa uppläggningsfat, 3 st, 26 cm.
Såsskål, höjd 9 cm, diameter 17 cm.
Gräddkanna, höjd 8,5 cm.
Sockerskål, längd 16 cm.

Slitage. Nagg, sprickor, krackelering, fettfläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gräddkanna, höjd 8,5 cm.
Sockerskål, längd 16 cm.

Antal besök: 16 824