RUBEN WALLSTRÖM. Blomsterstilleben, olja på pannå, signerad samt daterad 1949.

647260. RUBEN WALLSTRÖM. Blomsterstilleben, olja på pannå, signerad samt daterad 1949.

55 x 51 cm.
Totalmått inklusive ram 65 x 62 cm.
Gustaf Ruben Wallström (1885-1953), modellör och skulptör, född i Gävle den 19 juli 1885.
Ruben Wallström anställdes redan som ung pojke vid Gefle Kakelfabrik, sedermera Gefle Porslinsfabrik, där han kom att stanna fram till sin död 1953. Han formgav flera serviser bl.a. "Mullbär" som blev en av fabrikens storsäljare. Ruben Wallström skulpterade flera djur- och människofigurer som kom att ingå i Gefle Porslinsfabrik sortiment, däribland, tigrar, lejon och elefanter. Han är även känd för sina oljemålningar ofta föreställande blomsterstilleben.

Ruben Wallström (1885–1953)

Gör en kostnadsfri värdering!

55 x 51 cm.

Ruben Wallström (1885–1953)

Antal besök: 462