MONICA LORENTZON. Kvinna och barn på promenad i solsken, olja på duk, signerad.

645616. MONICA LORENTZON. Kvinna och barn på promenad i solsken, olja på duk, signerad.

41 x 32 cm.
Totalmått inklusive ram 55 x 47 cm.

Monica Lorentzon, född 1940, är en svensk konstnär.

Hon studerade vid Reybekiels konstskola och Konstfackskolan i Stockholm. Hon tilldelades Dag Hammarskjöldpriset 1987. Hennes konst består av målningar där hon lägger färgen direkt med fingrarna och motiven innehåller ofta människor som återges i en lätt naivistisk stil.

Monica Lorentzon (Född 1940)

Gör en kostnadsfri värdering!

41 x 32 cm.

Monica Lorentzon (Född 1940)

Antal besök: 1 289