MONICA LORENTZON. Kvinna och barn på promenad i solsken, olja på duk, signerad.
645616. MONICA LORENTZON. Kvinna och barn på promenad i solsken, olja på duk, signerad.
41 x 32 cm.
Totalmått inklusive ram 55 x 47 cm.
Monica Lorentzon, född 1940, är en svensk konstnär.
Hon studerade vid Reybekiels konstskola och Konstfackskolan i Stockholm. Hon tilldelades Dag Hammarskjöldpriset 1987. Hennes konst består av målningar där hon lägger färgen direkt med fingrarna och motiven innehåller ofta människor som återges i en lätt naivistisk stil.
41 x 32 cm.