EERO SAARINEN. 2 TULPAN STOLAR FÖR KNOLL INTERNATIONAL.
645170. EERO SAARINEN. 2 TULPAN STOLAR FÖR KNOLL INTERNATIONAL.
design Eero Saarinen 1955-57
Tillverkare Knoll International
Tulip modell (vridbar)
Målad aluminiumbas. Lackerad glasfiber sätesskal.
Sittdyna skum med kuddfodral ej original.
Sitshöjd ca. 46 cm, höjd ca. 80cm.
Smärre tecken på slitage efter ålder, små repor på glasfiberskalet.
design Eero Saarinen 1955-57
Tulip modell (vridbar)