I form av portal med pelare.
Svärtat trä samt detaljer/inläggningar av förgylld mässing. Emaljerad urtavla. Nyckel finns. Längd 25, bredd 8, höjd 46 cm.
Skador på urtavlan, bruksslitage.
I form av portal med pelare.