200. 63743. LJUSSTAKAR, ett par, tenn. Mästare Johan Andreas Wikander, Göteborg (1810-22), empire.
Kvadratiskt postament på kulfötter, palmettdekor, urnformad ljushållare med godronneringar. Signerade J.A. Wikander Götheborg. Höjd 31 cm.
Smärre bucklor, repor och lagningar.
KVALITETSAUKTION VÅR 2013