Balansvågar, 2 st. 1900-talets första fjärdedel. Höjd 29,5 och 37 cm. Märkduk, korsstygnsbrodyr i ram. Daterad 1831, signerad EB EB. 24,5x29,5 cm. samt kastrull, koppar med fräcklad dekor och lock med inbyggd sil. 1800-talets sista fjärdedel.
Vågar med slitage, delar saknas. Märkduk ej examinerad ur ram. Synliga skador. Kastrull med bruksslitage.