KISTA, ek, renässans, 1600-tal.

630309. KISTA, ek, renässans, 1600-tal.

Skuren dekor i form av bland annat beslags- och groteskornamentik, joniska pilastrar samt en tandsnittslist vilken löper längs med kistans lock.

Längd 114 cm.
Djup 62 cm.
Höjd cm.

Åldersrelaterat slitage. Spår efter angrepp av skadeinsekter. Ett handtag löst. Kompletterad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 114 cm.
Djup 62 cm.
Höjd cm.

Antal besök: 2 983