Denna Henderson har av sin ägare plockats ner i beståndsdelar och därefter satts ihop igen med originaldelar, eller fått dessa tillverkade, allt bör betecknas som mycket gott hantverk. Våra testare har startat upp den, men på grund av sin ålder samt att den under många år har stått i en privat samling har den inte blivit testad.
Skick (tekniskt) (1-5) 4
Skick (utvändigt) (1-5) 4+
Skick (inredning) (1-5) 4
Anmärkningar: Småskav och repor finns.
Lagning grenrör insug, välgjord svets.
Oxidering finns på motor. Ojämnheter finns under lack. Lack på ram vid fotsteg höger sida har rest sig (bensin läckage från förgasare). Kick tenderar att kugga över det översta läget, tar från mitten och ner.
Uppstartad.
Föremålet visas på Rimmaregatan, kontakta Stefan Sahlberg för visning via mail stefan@vanab.se .
Avhämtning sker på plats på Rimmaregatan enligt överenskommelse med Stefan Sahlberg. Transport ordnas på egen hand av köparen.
Vi ber dig särskilt notera att allt säljs i befintligt skick och med möjlighet att inspektera föremålen före auktionen.