619639. BORDSUR, förgylld brons, Charles X Frankrike.
Dekor av sittande kvinna med ymnighetshorn flankerad av klot med delar ur zodiaken. Urtavla med otydlig signatur Paris. Höjd 65 cm.
Attribut saknas, förgyllning med slitage. Urverk ej genomgånget.
Nyckel/nycklar finns.