61304. KRUTHORN, 1600/1700-tal, samt TRÄSKUREN SLEV, daterad 1925.
Kruthorn med graverad dekor, järnbeslag, längd 17,5 cm.
Slev daterad 24/12 1925 samt monogram EV., Längd 41 cm.
Kruthorn med slitage, skador, delar saknas.
Slev med bruksslitag, krackelyrer.