609541. GOLVLAMPA, Kosta Lampan 1933/2, troligen Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, 1900-talets andra hälft.
Stomme i stål och vitlackerad metall. Skärm i vit plast.
Höjd ca 135 cm.
Bruksslitage.
Fungerade vid katalogiseringstillfället. Ingen funktionsgaranti lämnas.