59668. LAMPBORD, ett par, "Micado", Engström & Myrstrand för Tingströms Bra Bohag, 1960-tal.
Teak, rektangulär skiva med rundade hörn, fyra avsmalnande ben med avslutande knopp. Brännmärkt. Längd 59, bredd 45, höjd 50 cm.
Bruksslitage, ena bordets skiva med repa.