Märkta med crestmärket för familjen Dance. Locket med följande inskription: "Presented by the Royal Academy To GEORGE DANCE ESQ. R R. A. In grateful acknowledgement of his disinterested Services as AUDITOR"
Proveniens: George Dance (1741-1825), därefter till sonen Charles Webb Dance (1785-1844), därefter till dennes son George Dance (1818-1866) vidare till dennes dotter Mary Sibyll Dance (1857-1948). Mary förblev ogift och familjen dog därefter ut.
Vikt 1240 resp 1228 gram. 31,4 x 21,6 cm.
Bucklor.
Bucklor.