KAROTTER med LOCK, ett par. silver, Robert Garrard II, London 1809.

590775. KAROTTER med LOCK, ett par. silver, Robert Garrard II, London 1809.

Märkta med crestmärket för familjen Dance. Locket med följande inskription: "Presented by the Royal Academy To GEORGE DANCE ESQ. R R. A. In grateful acknowledgement of his disinterested Services as AUDITOR"
Proveniens: George Dance (1741-1825), därefter till sonen Charles Webb Dance (1785-1844), därefter till dennes son George Dance (1818-1866) vidare till dennes dotter Mary Sibyll Dance (1857-1948). Mary förblev ogift och familjen dog därefter ut.
Vikt 1240 resp 1228 gram. 31,4 x 21,6 cm.

Bucklor.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bucklor.

Antal besök: 1 714