Ytterfoder Gustavsberg med rosa och grön dekor, höjd ca 17 cm. Ytterfoder Rörstrand, dekor av bland annat grip, höjd 19 cm.
Slitage, krackelyrer, missfärgningar. Ställvis glasyravslag.