589184. EWALD DAHLSKOG. Vas, fajans, modell D 44-66. Bobergs Fajansfabrik 1930.
Geometrisk dekor i bruna och svarta toner med invändig turkos glasyr. Signerad D-44-66 ED-g samt stämplad Bo Gefle Sweden. Höjd 25 cm.
Produktionsbortfall av glasyr vid mynning.
Ewald Dahlskog (1894–1950)