586751. FREDRICH RICHTER. (mästare 1668-1700-), Dryckeskanna, silver, barock, Stockholm sent 1600-tal.
Utvändigt delvis förgylld, på tre fruktornerade kulfötter med anfanger. Svängt handtag med kulformat tumgrepp. Locket med graverad och delvis förgylld blomdekor. Invändigt förgylld. Undersidan med ägarmonogram NAB Vikt 1.122 gram. Höjd 18,5 cm.