58035. HÄNGE 14k guld med lila glassten, 1800-tal samt KEDJA, 14k guld.
Hänge (exkl senare upphängningsanordning) ca 4 x 3,5 cm.
Kedja längd ca 72 cm,
Total vikt ca 11,1 gram.
Senare omgjord till hänge. Äldre lagning. Sprickor/bristningar. Ställvis grön ärg. Omförgylld.