GABRIELLE ARDANT, LUCIEN DELARUE. blandat parti med fyra akvarelltryck, inramade bakom glas, signerade, omkring 1960.

578172. GABRIELLE ARDANT, LUCIEN DELARUE. blandat parti med fyra akvarelltryck, inramade bakom glas, signerade, omkring 1960.

En samling av fyra polykroma akvarelltryck på papper, baserade på original av de franska konstnärerna Gabrielle Ardant och Lucien Delarue (*1925) i impressionistisk stil, visas parisiska gatuscener (u, a, Champs Elysées, Montmartre), med namn och signatur.
Mått med ram: 33,5 cm x 47,5 cm, 29 cm x 37,5 cm.

I gott skick. Små ålderstecken på papper.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 3 414