JAKTSTOL, Kina. 1800-tal.

JAKTSTOL, Kina. 1800-tal.
571725. JAKTSTOL, Kina. 1800-tal.

Mörkt trä med svart lack. Hästskoformade ryggstöd och armstöd. Snidad Qilin (lyckobringande mytiska djur) på ryggstödet. Svart målade gulmetallsbeslag, Höjd 103 cm.

Sitsen gjord av knutna snören (senare utbytta). Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Auktionshaus Dannenberg
Adress

Seesener Str. 8-9
10709 Berlin
Tyskland

Placering
Möbellager
Antal besök: 3 776