571725. JAKTSTOL, Kina. 1800-tal.
Mörkt trä med svart lack. Hästskoformade ryggstöd och armstöd. Snidad Qilin (lyckobringande mytiska djur) på ryggstödet. Svart målade gulmetallsbeslag, Höjd 103 cm.
Sitsen gjord av knutna snören (senare utbytta). Bruksslitage.