569763. KONSOLBORD, sengustavianskt Stockhomsarbete 1800-talets början.
Förgyllt med skivor i marmorerat trä i svarta toner. Ben med skuren bladdekor samt sfinxhuvuden, pärlbård och akantus. 88 x 42 cm, höjd 81 cm.
Sprickor, dekorslitage/bortfall, möjligen senare skiva.