56437. BROSCH, 18k guld med diamanter tot ca 0,65ct samt safir, Nordiska Kompaniet, 1900-tal. Vikt 9,0 gram.
Gammelslipade diamanter om tot ca 0,65ct samt safir dia ca 6 mm, höjd 3 mm. brosch längd 8 cm.
Stämplad NK Stockholm B8 alt R8 (1928 alt 1943).
Bruksslitage. Nål något böjd. Diamanter med inneslutningar.