ELIAS MARIA RETI. "55. Schweigen". Akryl på pannå. Signerad och daterad 1999.

55490. ELIAS MARIA RETI. "55. Schweigen". Akryl på pannå. Signerad och daterad 1999.

40x50 cm

Elias Maria Reti är född 1956 i Budapest. Han studerade måleri för Joseph Beuys
i dåvarande Västtyskland.
Under andra hälften av 1970-talet bodde Elias Maria Reti i New York där han kom
i kontakt med Andy Warhol, Keith Haring och Jean Michel Basquiat. Efter återkomsten till
Köln utvecklade han en stil, inspirerad av sin vistelse i New York, som kom att kallas
Junge Wilde.
Sedan 2008 bor och arbetar Elias Maria Reti i Berlin. Hans speciella och ofta begränsade färgskala
domineras av vitt, rött och grått som han refererar till tårar, blod, förlorade hem
respektive sitt livs oskuld.

Mindre kantskada.

Gör en kostnadsfri värdering!

40x50 cm

i dåvarande Västtyskland.
Junge Wilde.
respektive sitt livs oskuld.

Mindre kantskada.

Antal besök: 4 196