542059. SKRIVBORD, med uppsats, nyrenässans, sent 1800-tal.
Skrivbord med fem lådor, läderbeklädd toppskiva samt hylluppsats
Längd 129, bredd 67, höjd 101 cm.
Fanérbortfall, träbortfall på ena benet samt en lagning, hyllans ena stöd sitter löst, märken, mindre spricka på ena sidan.
Nycklar saknas.