VÄLLINGKLOCKA, malm, daterad 1765.

541794. VÄLLINGKLOCKA, malm, daterad 1765.

Vällingklocka i malm, daterad 1765 och med texten " Soli Deo Gloria", höjd ca 30 cm, diameter 27 cm, vikt ca 15 kg

Not: En vällingklocka är en klocka på en större gård som användes för att sammankalla gårdsfolket till måltider eller signalera arbetspassens start och slut.

Åldersrelaterat slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Åldersrelaterat slitage.

Antal besök: 10 076