Vällingklocka i malm, daterad 1765 och med texten " Soli Deo Gloria", höjd ca 30 cm, diameter 27 cm, vikt ca 15 kg
Not: En vällingklocka är en klocka på en större gård som användes för att sammankalla gårdsfolket till måltider eller signalera arbetspassens start och slut.
Åldersrelaterat slitage.
Åldersrelaterat slitage.