540331. FICKUR, 2 st. silver. bl.a. Ancre märkt "K.G. Hallin, Upsala", tidigt 1900-tal.
Fickur "Ancre" med urtavla märkt "K.G. Hallin, Upsala", diameter 52 mm, vikt 100 gram. Klockfodral, vitmetall, diameter 56,5 mm. Fickur, "Ancre", diameter 49, vikt 76 gram.
Slitage. Fungerar ej. Ett ur med löst glas.