540258. JAMBIYA, kniv med bälte, Saudiarabien eller Jemen, 1900-tal.
Bältets fulla längd 104 cm
Knivens längd med slida 40 cm
Knivens längd utan slida 32,5 cm.
Bälte med hårt bruks och åldersslitage
Flertal sömmar släpper
Metallen ärgar
Kraftiga blekningar.