JAMBIYA, kniv med bälte, Saudiarabien eller Jemen, 1900-tal.

540258. JAMBIYA, kniv med bälte, Saudiarabien eller Jemen, 1900-tal.

Bältets fulla längd 104 cm
Knivens längd med slida 40 cm
Knivens längd utan slida 32,5 cm.

Bälte med hårt bruks och åldersslitage
Flertal sömmar släpper
Metallen ärgar
Kraftiga blekningar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bältets fulla längd 104 cm
Knivens längd med slida 40 cm

Flertal sömmar släpper
Metallen ärgar
Kraftiga blekningar.

Limhamns Auktionsbyrå OLD
Antal besök: 1 567