GLASSERVIS, 50 delar, "Thor", Skruf glasbruk, 1900-talets mitt.

539676. GLASSERVIS, 50 delar, "Thor", Skruf glasbruk, 1900-talets mitt.

Glas med graverade kupor med dekor av stjärnor och romber. Fyrkantig fot.
Vinglas, 12 st, höjd: 11 cm.
Champagneglas, 11 st, höjd: 15,8 cm.
Selterglas, 8 st, 8,5 cm.
Likörglas, 10 st, höjd: 8 cm.
Snapsglas, 9 st, höjd: 10,5 cm.

Bruksslitage. 1 champagneglas samt 2 snapsglas med nagg i glasens kant. 2 champagneglas, 2 likörglas samt 1 snapsglas med mikronagg vid undersidan av glasens fot.

Gör en kostnadsfri värdering!

Vinglas, 12 st, höjd: 11 cm.
Selterglas, 8 st, 8,5 cm.
Likörglas, 10 st, höjd: 8 cm.

Antal besök: 5 779