DAMSKRIVBORD, fransk rokokostil, 1800-talets slut.

538559. DAMSKRIVBORD, fransk rokokostil, 1800-talets slut.

Valnöt. Kopplat underrede. Skuren dekor med voluter och akantusblad. Volutformade benavslut.
Beslag av förgylld mässing.
Låda samt filtklädd skrivskiva i sarg.
Längd 100 cm, bredd 65 cm, höjd 78 cm.

Bruksslitage, märken på skivans högra del.

Gör en kostnadsfri värdering!

Beslag av förgylld mässing.

Antal besök: 647