DAMSKRIVBORD, fransk rokokostil, 1800-talets slut.
538559. DAMSKRIVBORD, fransk rokokostil, 1800-talets slut.
Valnöt. Kopplat underrede. Skuren dekor med voluter och akantusblad. Volutformade benavslut.
Beslag av förgylld mässing.
Låda samt filtklädd skrivskiva i sarg.
Längd 100 cm, bredd 65 cm, höjd 78 cm.
Beslag av förgylld mässing.