538020. SOFFA, "GE-290", Hans J Wegner, Getama, Gedsted, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Stomme av ek, tresits. Lösa rygg- och sittplymåer.
Längd 181 cm.
Rygghöjd 61 cm.
Sitthöjd 27 cm.
Djup 53 cm.
Brännmärkt:
Getama
Gedsted
Denmark
Design Hans J Wegner.
Slitage, märken, tejprester på två ställen.