537603. KNIV, "Svenska permissionsbajonetten", F.M. Mattsson, Mora, 1900-talets första hälft.
Skaft med sidor av horn, krönt med ett lejon. Knivblad av stål märkt FM Mattsson, Mora, längd 205 mm. Slida i läder och stål. Totallängd 360 mm.
Bruksslitage.