STOLAR, 1 par, bondrokoko, 1700-/1800-tal.

535179. STOLAR, 1 par, bondrokoko, 1700-/1800-tal.

Målade. Skuren dekor. Genombruten rygg med balusterbricka, lös stoppad sits. Kopplad benställning. Klädsel av skinn.

åldersrelaterat slitage. Något masktungen sarg. Senare målning. Senare förstärkningar i sits. Färgbortfall. Klädsel med slitage och några fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 383