535179. STOLAR, 1 par, bondrokoko, 1700-/1800-tal.
Målade. Skuren dekor. Genombruten rygg med balusterbricka, lös stoppad sits. Kopplad benställning. Klädsel av skinn.
åldersrelaterat slitage. Något masktungen sarg. Senare målning. Senare förstärkningar i sits. Färgbortfall. Klädsel med slitage och några fläckar.