533191. MATSALSMÖBEL, 8 delar, ek, 1900-talets första hälft.
Matgrupp i 8 delar.
Bord, längd 131, bredd 100, höjd 77,5 cm
Karmstol, rygghöjd 101, sitthöjd 47, sittdjup 47, sittbredd 45 cm
6 stolar, rygghöjd 100, sitthöjd 47, sittdjup 38 cm
2 iläggsskivor, bredd 33,5 cm.
Smärre slitage samt märken, bordsskivan med smärre fanerslitage.