533040. LORGNETT och ÖRHÄNGEN, silver och markasiter, 1900-talets början. Bruttovikt 37 gram.
Lorgnett slipade glas,dekor på skaftet i form av blomsterklockor med blad, längd 16 cm, i utfällt läge. Örhängen, längd 4,2 cm.
Bruksslitage. ett glas med smärre nagg.