532150. TALLRIKAR, 2+1 st, porslin, Kina, Jiaqing(1796-1820) resp Kangxi(1662-1722).
Genombrutet brätte samt dekor i grön emalj resp dekor i underglasyrblått av drake. Diameter 24 cm resp 22 cm.
En tallrik med lagning. Smärre glasyrnagg samt slitage.