FICKUR, Doxa, motiv med rörlig erotisk scen, 1900-talets andra hälft.

532077. FICKUR, Doxa, motiv med rörlig erotisk scen, 1900-talets andra hälft.

Fickurets motiv bestående av två män samt en kvinna, varav kvinnans arm rör sig i takt med fickurets gång.
Diameter 49 mm.
Med text på insida lock: Medaille d'or milan 1906, Doxa. Hors concours liege-1905, membre du jury paris-1925. Ancre de precision 15 rubis.
Ytter, innerboett samt urverk stämplat Doxa.

Visare samt kvinnans arm fungerar vid katalogisering, ej funktionsgaranti.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 49 mm.

Antal besök: 6 252