532061. SOFFA, bäddbar, jugend, 1900-talets första hälft.
Skåpsluckor högst upp, mittdel samt sits i skinn. Dekor i relief av blommor och blad.
Längd 107, bredd 60, höjd 187 cm
Höjd för rygg 90, sittdjup 55 cm.
Åldersrelaterat slitage, märken samt repor. Sittdel med nötning samt uttorkning. Spricka i höger sida. En skåplucka låst.