531955. YTTERFODER och FIGURIN, 2 delar, terracotta, Tyskland, 1900-talets första hälft.
Ytterfoder i form av granris uppburen av tomtar, längd 21 cm, höjd 17,5 cm. Figurin, liggande tomte, längd 16,5 cm.
Bruksslitage. Liggande tomte med smärre skav på toppen av luvan.