530554. SÄNGBORD, ett par, bonad björk med vita marmorskivor, Nordiska Kompaniet (NK), 1910/20-tal.
Skåpdörrar med skurna knoppar, avsmalnade ben, vita toppskivor i marmor. Längd 42,3, bredd 34, höjd 74 cm.
Bruksslitage, repor, märken, smärre nagg på hörn på skivorna.