Efter Philip Arctanders Muslingemodell. Tillverkaren okänd, troligen IKEA, men kan även vara annan svensk möbelfabrik.
Rygghöjd ca. 78 cm. Längd 125 cm.
Senare klädsel, med skador och slitage.