MATGRUPP, 13 st, senbarockstil, stolar ur serien "Gamla Sverige", Åmells Möbler, 1900-talets andra hälft.

530354. MATGRUPP, 13 st, senbarockstil, stolar ur serien "Gamla Sverige", Åmells Möbler, 1900-talets andra hälft.

Bemålade i gråvitt. Stolar med genombruten rygg med balusterbricka, svängda ben Lös stoppad sits, med sadelgjord, klädd i grafitgrå, melerad möbeltextil av lin och tagel. Bord längd 150, bredd 110, höjd 75 cm. 2 st iläggskivor, ej original, medföljer (längd 46 respektive 30 cm).

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 1 322